خانه > مقالات آموزشی سئو > کلمه کلیدی چیست ؟

کلمه کلیدی چیست ؟

کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی، ایده و موضوعی است که در یک نوشته قرار میدهید تا دیگران بدانند که سایت شما و محتوای صفحات مختلف آن، درباره چیست. این کلمات کلیدی توسط کاربران در موتورهای جستجو وارد می شوند و هر سایتی که محتوای مشابه تری به آن کلمه داشته باشد، در صفحه اول و سطر اول نمایش جستجو نشان داده می شود. به همین دلیل گاهی به کلمه کلیدی، در زبان انگلیسی search queries گفته می شود، یعنی کلماتی که مورد جستجو قرار میگیرند.

کلمه کلیدی چیست

کلمه کلیدی چیست

اگر در صفحه خود مجموعه ای از تصاویر و ویدئوها و نوشته ها و جملات و … قرار داده باشید، با کلمات کلیدی که معمولا پایین صفحه قابل نمایش هستند و یا در بعضی سایت ها دیده نمی شوند، شناخته می شوند. به عنوان یک صاحب سایت و یا یک مدیر محتوا، شما باید بتوانید تشخیص دهید که کدام کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی در هر صفحه از سایت، نماینده محتوای آن صفحه است. در اصل باید شما مطمئن شوید که کلمه ای که انتخاب میکنید توسط کاربران اینترنت جستجو شود. و به این صورت شما با کلمات کلیدی مردم را تشویق میکنید که سایت شما را باز کنند و محتوای درون آن را مطالعه کنند.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند ؟

کلمات کلیدی از آنجایی مهم هستند که برای شما ترافیک واقعی و اصطلاحا “organic traffic” را به همراه می آورند که این امر یکی از عوامل مهم در بالا بردن رنکینگ سایت شما در موتورهای جستجوگر است. بنابراین کلمات کلیدی سایت مشخص می کند که شما چقدر در گرفتن ترافیک سایتتان صداقت دارید.

مثلا اگر شما یک فروشگاه دوچرخه دارید، شاید فکر کنید که کلمه کلیدی “فروشگاه لوازم ورزشی” مناسب سایت شماست، ولی این کلمه فقط باعث می شود که افراد فکر کنند شما تمام لوازم ورزشی را میفروشید و با همین فکر وارد سایت شما شوند، در صورتیکه شما فقط دوچرخه میفروشید ! به این ترتیب کاربر که احساس میکند شما او را فریب داده اید، فورا سایت را میبندد و به اینصورت موتورهای جستجو متوجه میشوند که سایت شما ترافیک طبیعی دریافت نکرده و شما قصد گول زدن مخاطب را دارید. به این ترتیب رنک سایت شما پایین می آید و دفعه بعد که کاربری کلمه کلیدی “فروشگاه لوازم ورزشی” را جستجو کند، سایت شما دیگر در سطر اول و یا حتی صفحه اول نخواهد بود.

منبع : moz.com

سایر مقاله های سئو و بهینه سازی سایت


برچسب های این مقاله :

درباره نویسنده

هنگامه ولی زاده

مهندس IT و مدیر سایت هیوا وب هستم. نزدیک به 9 سال تجربه در کار طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوا همچون جوملا و وردپرس دارم و نزدیک به 7 سال در حوزه سئو و بهینه سازی سایت مطالعه و فعالیت کرده ام. در حال حاضر هم به طور مستقل و حرفه ای در این دو زمینه در سایت هیوا وب مشغول به کار هستم.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید